Okres kryzysu to moment, w którym przedsiębiorcy zaczynają z uwagą przyglądać się swoim wydatkom. Wielu z nich decyduje się na redukcję personelu bądź outsourcing niektórych usług, czyli wydelegowanie ich poza obszar firmy i zlecenie zewnętrznemu podmiotowi. Jedną z najczęściej outsourcingowanych usług jest bez wątpienia księgowość. Jakie korzyści przynosi firmie zlecenie tych usług samodzielnej kancelarii?
Dlaczego małe firmy stawiają na outsourcing usług księgowych?
W sektorze mikroprzedsiębiorstw dość często zdarza się, że utrzymywanie pionu kadrowo-księgowego jest dla firmy znacznym finansowym obciążeniem. Oczywiście, dla przedsiębiorcy wygodną i bezpieczną opcją jest mieć księgową na miejscu, wraz z całą dokumentacją firmową. Minusy tego rozwiązania w wielu przypadkach przysłaniają plusy. Etatowy pracownik to oczywiście wysokie koszty po stronie pracodawcy, związane nie tylko z opłacaniem składek ZUS, ale i płatnymi zwolnieniami lekarskimi oraz urlopem.
W okresie, gdy księgowa jest niedostępna, powstaje konieczność zatrudnienia kogoś na umowę o zastępstwo, a znalezienie pracownika na krótki czas, który w dodatku będzie znał się na swojej pracy, nie jest łatwe. W konsekwencji, aby nie uzależniać się od jednej osoby, przedsiębiorca tworzy zwykle w strukturach cały dział, który wykonuje dla firmy usługi kadrowe i księgowe. W dużej firmie jak najbardziej ma to sens. W małej już niekoniecznie – zwłaszcza obecnie, gdy przez rosnącą inflację i koszty uzyskania przychodu przedsiębiorcy starają się oszczędzać, na czym tylko się da, by utrzymać stabilną pozycję na rynku.
Zewnętrzna księgowa w firmie – jakie zalety ma to rozwiązanie?
Zlecając usługi księgowe zewnętrznemu podmiotowi, przedsiębiorca nie tylko znacząco ogranicza swoje wydatki oraz ryzyko związane z absencją pracownika, ale również zyskuje dostęp do fachowców najwyższej klasy, płacąc za to bardzo preferencyjną cenę. Tę zaletę docenią zwłaszcza przedsiębiorcy z prowincji, gdzie rekrutacja na specjalistyczne stanowiska, takie jak księgowa czy kadrowa, często trwa tygodniami. Przedsiębiorca, który ma siedzibę w niedalekiej odległości od większego miasta, może spokojnie poszukać zewnętrznego specjalisty w tej lokalizacji.
Bardzo ważne jest to, że zewnętrzne biuro księgowe to również bezpieczeństwo. Księgowa musi mieć bowiem wykupione ubezpieczenie OC, dzięki czemu przedsiębiorca czuje się pewniej, delegując czynności rachunkowe i kadrowo-płacowe zewnętrznej kancelarii. Nic więc dziwnego, że z outsourcingu tych usług korzysta coraz większe grono przedsiębiorców z sektora MŚP. Należy też spodziewać się, że następne lata przyniosą wzmożone zainteresowanie tym niezwykle wygodnym i po prostu opłacalnym rozwiązaniem.